Sportovní podologické centrum

Pro bruslaře, kteří mají specifické potřeby korekce chodidel zajistíme odborné vyšetření přímo v prostorách naší prodejny na Kladenské ulici č. 67 v Praze 6. Náš specializovaný tým sportovních profesionálů na místě navrhne a vyrobí stélky odpovídající právě Vašim potřebám a nastaví specifická svalová cvičení k posílení a stabilizaci celého těla. Tým pracuje komplexně a dlouhodobě. Bruslaři, kteří používají specializované bruslařské stélky zjišťují, že kromě korekce držení těla se cítí stabilnější a vrací se jim energie, která jim pomáhá cítit hrany a dává sílu do skoků.

Rezervujte si termín

Mgr. Ivan Novák - fyzioterapeut
e-mail: ivan.fyz@seznam.cz
tel: +420 777 971 968


Ortotika - stélky
Stélky do bruslí nebo jednoduše "vložky" představují specializovanou oporu a stimulaci svalů dolní končetiny, poskytují oporu chodidlu, ale zároveň ovlivňují svalovou aktivitu dolních končetin a trupu a rozkládají síly při dopadu bruslaře na led.  Skvěle pomáhají při stabilizování chodidla uvnitř brusle, což může snížit nebo odstranit bolestivé symptomy a zvýšit pohodlí v bruslařských botách. Správné postavení chodidla podporuje optimální stabilitu kolenních a kyčelních kloubů a postavení pánve. S kolenními a kyčelními klouby v jedné ose nad chodidlem lze zlepšit rovnováhu bruslaře, přesnost držení hran i jeho svalovou sílu. Potenciální zranění v důsledku nesprávné tělesné mechaniky lze minimalizovat nebo může být využíváním stélek vyloučeno zcela.

Bez ohledu na tvar a dynamiku chodidla může ortopedické stélky do bruslí využít téměř každý krasobruslař nebo hokejista.

Když se podíváte na bruslařské boty zjistíte, že spodní část boty většinou postrádá jakýkoli tvar a oporu pro nohu, často je zcela plochá. Chodidlo není takto tvarované a potřebuje mít podporu právě tam, odkud vychází všechna síla.

Bruslaři s nízkou klenbou (kotník se vychyluje směrem dovnitř, tzv. propadá se), mají tendenci se v botách protáčet dovnitř a mohou pociťovat tlak nebo bolest, zejména v oblasti člunkové kosti, uvnitř výčnělku hlezenní kosti a malíčku na noze.

Bruslení pro ně může být obtížné a v důsledku toho je ohrožena rychlost, přesnost i síla. Kolena mají tendenci se vtáčet dovnitř, nutí k rotaci i kyčelní kloub, což způsobuje, že spodní část těla není vyrovnána. Kvůli této nerovnováze by se časem mohly objevit i problémy s kolenními klouby, kyčelními klouby a páteří. Bruslaři často požadují, aby jejich nože byly posunuty směrem dovnitř na botě, aby se cítili lépe vyvážení. Bruslařům s touto strukturou chodidla doporučujeme ortopedické vložky s individuální podporou klenby.

Rizika při nadměrné pronaci:
Bolesti kloubů - především kolen, kyčlí, ale také zad, paty či klenby
Deformace prstů na nohou - zkroucené prsty, zkrácené a bolestivé šlachy, ochabnutí svalů a snížená flexibilita prstů
Ploché nohy
Puchýře a otlaky z vnitřní strany kotníku nebo pod kotníkem a otlaky malíčku
Deformace bruslařských bot – předčasné „zlomení“ bruslařských bot z vnější strany
Povolování tkaniček, „vyboulení“ boty směrem dovnitř
To vše může vést ke snížení výkonnosti nebo až ke zranění

Bruslaři s vysokou klenbou mají tendenci v bruslích zatěžovat zevní stranu boty a zevní hranu. Při supinaci se kotník vychyluje směrem ven. Jedná se o méně častou odchylku než je pronace. Častým negativním pocitem bruslařů je nedostatek kontaktu mezi jejich vlastní klenbou a klenbou boty. Nepohodlí v botě se může objevit na vnější straně nohy a bruslaři často požadují, aby jejich nože byly posunuty směrem ven na botě, aby se cítili lépe vyvážení. Ortopedické vložky, které nabízejí zvýšenou podporu klenby pro vyplnění prostoru mezi botou a chodidlem, spolu s patní miskou, která omezuje rotaci paty směrem ven, mohou dobře posloužit bruslařům s tímto typem chodidla.

Rizika při nadměrné supinaci:
Zánět Achillovky - Achillova šlacha spojuje patu a bércové svaly a při nadměrné supinaci je velice náchylná k zánětům
Plantární fasciitida - jedná se o šlachu na spodní straně chodidla, odkud při degeneraci vystřeluje bodavá bolest
Bolest a otlaky na vnější straně kotníku a bolest malíčku
Podvrtnutí kotníku či bolesti holení

Bruslaři, kteří mají normální výšku oblouku a mají dobře vyvážené postavení těla by také mohli využít vlastností stélek.
I když tento typ nohy nepotřebuje žádnou velkou mechanickou korekci, ortopedické vložky mohou nabídnout další podporu pro klenbu nohy a pohodlí v botě.

Je důležité zdůraznit, že ačkoli ortopedická protetika může být velkým přínosem pro mnoho bruslařů ze všech zmíněných důvodů, ortopedická protetika sama o sobě nenapraví žádné nedostatky vadného držení těla, proto by sportovci měli být posouzeni sportovním profesionálem a měla by jim být doporučena specifická svalová cvičení k posílení a stabilizaci těla. Aby se zcela maximalizovala stabilita a síla bruslaře, musí být s používáním protetiky spojeno posilování hlubokého stabilizačního systému, stabilizace dolních končetin a protahovací cvičení.

Typy stélek:

Pro začínající bruslaře doporučujeme standardní měkké stélky, které jim pomohou stabilizovat je v nových botách.
Jsou velmi levné a velmi dobře padnou do brusle.

https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-risport-ultralight-footbed/
https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-edea-lite-anatomic-insoles/
https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-riedell-molded/
https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-graf-anatomic/

Pro ty trochu pokročilejší používáme různé prefabrikované cenově dostupné stélky, které dobře padnou a pomáhají tlumit nárazy při dopadech.

https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-edea-impact/ 
https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-edea-e-sole/

Pro vyšší soutěžní krasobruslaře  nebo pro ty, kterým nevyhovuje standardní prefabrikovaná protetika jsou nezbytné speciální sportovní bruslařské stélky. Poskytují podporu tam, kde to bruslař potřebuje, zatímco tlumí a absorbují nárazy. Všechny součásti, které jsou připevněny ke stélce, vytvářejí vložku přizpůsobenou na míru požadavkům vrcholového bruslaře.

https://www.toulova.cz/stelky-do-brusli-r-fit-kid/

Pro bruslaře, kteří mají specifické potřeby korekce chodidel zajistí odborné vyšetření náš specializovaný tým sportovních profesionálů na místě navrhne a vyrobí stélky odpovídající právě jejich potřebám.


Diagnostika pohybu bruslaře na ledě

Krasobruslení je koordinačně a silově náročné, hokej je rychlý a fyzický sport, oba sporty vyžadují specifické technické a fyzické dovednosti. Chcete-li zlepšit výkon sportovců a předejít zraněním, je důležité pochopit, jak se pohybují na ledě. To je situace, kde biomechanická analýza vstupuje do hry.

Biomechanická analýza využívá senzorovou technologii k měření a analýze lidského pohybu. V případě hokeje a krasobruslení jsou inerciální senzory (IMU) užitečným nástrojem pro shromažďování přesných a podrobných údajů o postoji, pohybu a síle bruslařů na ledě.

IMU jsou umístěny na strategických místech na tělech sportovců, jako je zápěstí, ramena a kyčle, a shromažďují data o zrychlení, rychlosti a orientaci těla v reálném čase. Tato data mohou být použita k vyhodnocení techniky bruslení, přesnosti a razance střely, stability a rovnováhy.

Kromě toho může biomechanická analýza s IMU pomoci identifikovat pohybové vzorce, které mohou vést ke zranění. Trenéři a fyzioterapeuti mohou tyto informace použít k navržení specifických tréninkových programů, které zlepšují techniku a snižují riziko zranění.

Stručně řečeno, biomechanická analýza pomocí inerciálních senzorů je cenným nástrojem pro zlepšení výkonu sportovců a prevenci zranění. Pomocí této technologie trenéři a sportovci získají přesné a podrobné informace o pohybu těla a síle, což jim umožní zlepšit svou techniku a maximalizovat svůj potenciál na ledě.